کاربردهای مختلف سیمان

سیمان پورتلند نوع ۱ کلاس(۳۲۵- ۱)
زمانی که سیمان یا بتن در شرایط محیطی خاصی نمی باشند و در جاهایی که مقاومت بالا نیاز نباشد کاربرد دارد. مانند جاده ها ، پیاده روها ، ملاتهای داخلی ساختمان و کابردهای عمومی.

سیمان پورتلند نوع ۱ کلاس(۴۲۵- ۱)
در سازه هایی که نیاز به مقاومت فشاری بالاتری دارند و مشکل حمله عوامل شیمیایی وجود ندارد مناسب است ، مانند ساختمان های بتن آرمه یا ساخت قطعات بتنی و تیرچه بلوک.

سیمان پورتلند نوع ۲
سیمان ضد سولفات متوسط برای سازه های در مجاورت آبهای زیر زمینی یا جاهایی که در معرض حمله ی عوامل شیمیایی هستند کاربرد دارد.
همچنین این سیمان برای سازه های نسبتا حجیم ، مانند پایه پلهای بزرگ و بتن ریزی در هوای گرم استفاده می شود. سیمان تیپ ۲ شرکت سیمان اصفهان برای بتن ریزی در سازه های پر مقاومت توصیه می گردد.
سیمان پورتلند نوع ۳ (زود گیر)
این سیمان مقاومت اولیه بسیار بالاتری از سایر سیمانها دارد و در تولید قطعات ، و در صورت لزوم بهره برداری سریع از سازه ها و همچنین تولید بتن در هوای سرد کاربرد دارد.

سیمان پورتلند نوع ۵
سیمان ضد سولفات برای بتن های در معرض سولفات شدید و در محیط هایی که خاک یا آب دارای سولفات می باشد بکار می رود مانند پروژه های آب و فاضلاب و….
سیمان پورتلند پوزولانی
برای مصارف عمومی، در جاهایی که مشکل توام کلر و سولفات وجود دارد و همچنین در مجاورت دریا و یا کانال های آبرسانی حاوی املاح کاربرد دارد.
سیمان پورتلند پوزولانی ویژه
در محل هایی که یون کلر زیاد باعث خوردگی می گردد استفاده از این نوع سیمان توصیه میشود، همچنین برای ملات کاری و ملاتهای ساختمانی کاربرد وسیعی دارد.از طرفی به علت حرارت هیدراسیون پایین آن در بتن ریزی های حجیم همچون ساخت سدها کاربرد دارد.
سیمان پورتلند سرباره ای
مورد مصرف این سیمان مشابه سیمان ۳۲۵-۱ میباشد و علاوه بر این مقاومت خوبی در برابر خوردگی ناشی از املاح سولفات و کلر دارد.
سیمان پورتلند سرباره ای ضد سولفات
برای محل هایی که به شدت در معرض سولفات هستند مثل چاههای فاضلاب و کانال های آب و برای ملات کاری مناسب میباشد. همچنین در بتن ریزی های حجیم از این نوع سیمان استفاده می گردد.

تولید محصولات جدید

با توجه به قرار گرفتن شرکت سیمان اصفهان در مرکز کشور و عدم امکان رقابت با کارخانجات مرزی در موضوع صادرات به دلیل بالا بودن هزینه های حمل، استراتژی تمایز و تولید محصولات متمایز در دستور کار شرکت قرار گرفت.

تولید کلینکر پایه جهت تولید سیمان ۵۲۵-۱
با توجه به نیاز بازار و مشتریان به سیمان های با مقاومت بالا، این شرکت تولید سیمان ۵۲۵-۱ که در میان کلیه سیمان های گروه OPC یا سیمان های پرتلند معمولی، دارای بالاترین گرید مقاومتی است را دردستورکار قرارداد و پس از انجام مطالعات اکتشافی و استخراجی در معادن و با بکارگیری ماده اولیه شیست و دیگر مواد اولیه آلومینیوم بالا و با تنظیم مواد اولیه و تغییر بعضی از فاکتور های مرتبط به مقاومت، اقدام به تولید کلینکر پایهی این محصول نمود که هم اکنون مراحل اخذ مجوز استاندارد تولید سیمان ۵۲۵-۱ در دست پیگیری است.
تولید کلینکر آلکالی پایین
سیمان های low alkali به دلیل واکنش پذیری پایین با سنگدانه ها در هنگام تولید بتن و به تبع آن تولید بتن مرغوب تر، در مناطق خارج ازکشور و به طور کل در بازارهای صادراتی دارای جذابیت بالایی هستند، لذا سیمان اصفهان با برخورداری از نقطه قوت تعدد خطوط تولید و تحقیقات بر روی بازار صادراتی این محصول که تولید آن در ایران محدود به چند کارخانه است  تولید این نوع کلینکر را بطور انبوه آغاز کرد که در حال حاضر این نوع کلینکر یکی از مهمترین گزینه های صادراتی این شرکت میباشد.

تولید کلینکر تیپ ۵ و تیپ ۵ ویژه با کوره سه
در سال های گذشته کلینکرهای تیپ ۵ و تیپ ۵ ویژه با استفاده از کوره ۲ تولید میگردیده است، لیکن با تولید انبوه این محصول توسط شرکت سیمان خوزستان و ظهور رقیب جدید در نقاط مرزی با عراق، جهت تداوم رقابت پذیری، کاهش قیمت تمام شده آن ضرورت یافت. لذا با توجه به بالا بودن ظرفیت کوره ۳ و کاهش هزینه های سربار، تولید آن برای اولین بار با کوره ۳ انجام گردید که علاوه بر کاهش قیمت تمام شده، باتوجه به تکنولوژی بالاتر این کوره، قابلیت مانور بیشتری جهت بهبود کیفیت نیز وجود دارد. بررسی ها نشان میدهد بهای تمام شده ی این نوع کلینکر در سال ۹۷ به میزان بسیار زیادی از بهای تمام شده ی آن در سال ۹۶ کمتر بوده است.

تولید سیمان سفید
سیمان سفید محصولی منحصر بفرد از خانواده سیمان های خاص و سیمان پرتلند خاکستری میباشد که تمامی اجزای ایجاد رنگ خاکستری در مواد اولیه سازنده آن حذف شده است و لذا بایستی با تمهیدات ویژه ای دررابطه با تهیه مواد اولیه، نوع سوخت مصرفی، نحوه پخت و خنک سازی ویژه به کلینکر سفید دست پیدا کرد و با تغییرات ویژه در پروسه آسیاب کردن، کلینکر سفید را به محصول سیمان سفید با ویژگی های خاص در سفیدی، مقاومت، گیرش و عمل آوری ملات آن تبدیل نمود.

نظرات (1)

  • پاسخ مدیر - 1 بهمن, 1398

    تست

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند*